1. Haberler
  2. Asayiş
  3. YÖNETİM KURULU BAŞKANI ABDURRAHMAN ASLANTAŞ GEBZE’NİN BÜYÜKŞEHİR STATÜSÜNDE İL OLMASI EN BÜYÜK BEKLENTİMİZDİR…

YÖNETİM KURULU BAŞKANI ABDURRAHMAN ASLANTAŞ GEBZE’NİN BÜYÜKŞEHİR STATÜSÜNDE İL OLMASI EN BÜYÜK BEKLENTİMİZDİR…

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ülkemiz ekonomisine büyük ve önemli oranda katma değer oluşturan Gebze, coğrafi konumunun da sağladığı kolaylıkların yanı sıra önemli yolların kavşağında bulunmasının getirdiği avantajlar, kaynaklara ve hammaddeye hızlı ulaşım imkânı, bölgede yer alan antrepo ve limanlarla ürünlerin hedef pazarlara hava, kara ve denizyolu aracılığı ile nakledilmesindeki ayrıcalıklı koşullar ve birçok alandaki güçlü altyapısı dolayısıyla ulusal ve uluslararası ölçüde yakından bilinen ve tanınan bir bölgedir. Gebze tek başına yaklaşık 410 bin nüfusuyla 31 ilden, Darıca (225.602), Çayırova (150.792) Dilovası (53.416) dahil edildiğinde toplamda 836.829 nüfusu ile 4’ü büyükşehir olmak üzere 55 ilden daha büyüktür.

10 adet organize sanayi bölgesi ve küçük sanayi sitelerinde binlerce kişinin istihdam edildiği, “üretim merkezi” olma niteliğinin yanına ‘’araştırma ve geliştirmenin üssü’’ “teknolojinin vücut bulduğu” özelliklerini de ekleyen Gebze; teknoparklar, TÜBİTAK MAM, TÜSSİDE, TSE, BİLİŞİM VADİSİ ve ilk yerli otomobilimiz Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG)’ un AR-GE merkezi gibi ülkemiz sanayicilerinin katma değeri yüksek ürünler üretmesine rehberlik eden kurum ve kuruluşlara ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’nin ilk 10 üniversitesi içinde yer almayı başaran Gebze Teknik Üniversitesi de yine bu bölgede yer aldığı herkes tarafından bilinmektedir.

Ülkemizin sürdürülebilir kalkınma yolundaki hedeflerine ulaşmasına sağladığı katkıyla öne çıkan Gebze’de, biri ihtisas olmak üzere 4 adet vergi dairesi bulunmakta, bölgemiz vergi tahsilatında kişi başına ödenen vergilerde birinci sırada yer almaktadır. Şehrimizin ticari potansiyeli, iş hacmi, iş gücü olanakları açısından hayli dikkat çekici olmakla birlikte; 1 adet serbest bölge, 10 adet limana sahip olup, 65 ilin toplamından fazla ihracat yapmaktadır.
İl olma kriterleri bakımından da değerlendirdiğimizde bir önemli faktör de ilçemizin il merkezine yaklaşık 50 km uzaklıkta olması ve bu anlamda günlük iş ve işleyişlerde yavaşlamalar yaşanmasıdır.

Ülkemizin ekonomik, toplumsal, kültürel yapısına sağladığı tüm destekler ve geniş etki alanı da düşünüldüğünde, bölgemizin büyükşehir statüsünde il olmayı hak eden en önemli bölge olduğu aşikardır. Gebze’nin bünyesinde barındırdığı her türlü dinamiğe yakinen şahitlik eden, bu potansiyeli her ortamda anlatmaya çalışan Odamız, sayın devlet büyüklerimizin takdirleri ile, il statüsü hatta büyükşehir il statüsünü bölgemize verecekleri kanaatini taşımaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
0
komik
Komik
YÖNETİM KURULU BAŞKANI ABDURRAHMAN ASLANTAŞ GEBZE’NİN BÜYÜKŞEHİR STATÜSÜNDE İL OLMASI EN BÜYÜK BEKLENTİMİZDİR…
Yorum Yap

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

onursalhaber.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin