1. Haberler
  2. Asayiş
  3. 2025-2029 Stratejik Plan Çalıştayı başladı

2025-2029 Stratejik Plan Çalıştayı başladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kocaeli’nin geleceğine yön verecek strateji ve eylemlerin belirleneceği Büyükşehir Belediyesi 2025-2029 Stratejik Planı Çalıştayı başladı

Kocaeli’nin önümüzdeki dönem için stratejisinin belirleneceği “Geleceğe Bakış” Vizyondan Eyleme Kocaeli Büyükşehir Belediyesi 2025-2029 Stratejik Planı Çalıştayı başladı. Büyükşehir bünyesindeki ŞURA Kent Politikaları ve Araştırmaları Merkezi tarafından düzenlenen çalıştayın startı Kocaeli Kongre Merkezinde açılış programıyla verildi. Çalıştayda farklı alanlardaki çeşitli konular ele alınacak ve kentin geleceğine dair planlar belirlenecek. Çalıştayın açılışında konuşan Büyükşehir Genel Sekreteri Gündoğdu, ‘’Stratejik plan; hizmet kalitesini artırır, vatandaş memnuniyetini sağlar, ayrıca şeffaf ve hesap verilebilir bir yönetim ortaya koyar’’ ifadesini kullandı.

YOĞUN KATILIM

Kocaeli’nin geleceğine yön verecek strateji ve eylemlerin belirleneceği çalıştayın açılış programına Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Balamir Gündoğdu, Genel Sekreter Yardımcısı Sadık Uysal, Kent Politikaları ve Araştırma Merkezi Başkanı Doç. Dr. Ali Yeşildal, Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Sedat Köse, daire başkanları ve bürokratlar ile Kocaeli Üniversitesi, Gebze Teknik Üniversitesi, MARKA, KOSTÜ, Kocaeli Sanayi Odası ve Kocaeli Ticaret Odası, İZAYDAŞ, İSU, Ulaşımpark gibi paydaş kurumlardan temsilciler katıldı.

“STRATEJİK PLAN YOL HARİTASIDIR”

Kocaeli’nin geleceğini şekillendirmek, vizyonunu, misyonunu ve hedeflerini ortaya koymak için çok önemli bir fırsat olan 2025-2029 Stratejik Plan Çalıştayına iştirak eden konuklara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Genel Sekreter Gündoğdu, “Strateji kelimesi aslında askeri bir tabirdir fakat daha sonra iş, siyaset, kalkınma, kamu yönetimi gibi alanlarda da kullanılmaya başlanan bir kavram haline gelmiştir. En basit anlamıyla önceden belirlenip hedefe giden yolu tarif eder. Ayrıca eldeki kaynaklarla en iyi sonucu elde etme sürecidir. Stratejik plan aslında bir kurumun nereden geldiğini, nerede olduğunu ve nereye gitmek istediğini belirleyen bir yol haritasıdır. Kurumun güçlü ve zayıf yönlerini, fırsat ve tehditleri analiz eder. Kurumun kaynaklarının etkin ve verimli şekilde kullanılmasını sağlar. Paydaşlarıyla iletişim kurmasını da sebebiyet verir. Ayrıca kurumun performansını da ölçer” dedi.

“ÖLÇMEDEN YÖNETİM OLMAZ”

Genel Sekreter Gündoğdu, “Bildiğiniz gibi ölçemediğiniz hiçbir şeyi yönetemezsiniz. Herhangi bir kurum ve kuruluşu iyi yönetmek istiyorsanız, orada başarılı olmak istiyorsanız, öncelikle onu ölçmeniz gerekir. Ölçmeden yönetim olmaz. İşte stratejik planın bize sağladığı en büyük fayda kurumumuzun ölçülebilir olmasını temin etmesidir. Çünkü üst yöneticiler o ölçtüğümüz rakamlara göre doğru kararlar verecektir. Stratejik plan hizmet kalitesini de artırır, vatandaş memnuniyetini de sağlar, ayrıca şeffaf ve hesap verilebilir bir yönetim ortaya koyar” şeklinde konuştu.

“DAHA KÜLTÜRLÜ, DAHA SAĞLIKLI VE DAHA MUTLU BİR ŞEHİR”

Konuşmasında çalıştayın ana başlıklarına değinen Genel Sekreter Gündoğdu, “Belediyemizin stratejik planı şehrimizin ihtiyaçlarını ve beklentilerini belirlemeyi, potansiyelini ortaya koymayı, sorunlarına çözüm üretmeyi amaçlar. Şehrimizi daha yaşanabilir, daha rekabetçi, daha sürdürülebilir, daha dayanıklı, daha kültürlü, daha sağlıklı ve bizim de mottomuz olan daha mutlu bir şehir haline getirmeyi hedefler. Çalıştayımızda belirlenen ana başlıklarımız var. Bunlar ekonomik kalkınma, dirençli şehir, sürdürülebilir çevre, sağlık ve sosyal hizmetler, turizm, kültür ve sanat, marka şehir Kocaeli ve geleceğimizin teminatı gençler olacak. Her başlık altında bir takım sorular yönelteceğiz ve bunlara cevaplar arayacağız’’ açıklamasını yaptı.

‘’KOCAELİ MARKA ŞEHİR OLMALI’’

Ekonomik kalkınma başlığı altında Kocaeli’nin ekonomik potansiyelinin de masaya yatırılacağını aktaran Genel Sekreter Gündoğdu, sözlerine şöyle devam etti; ‘’Hangi sektörleri desteklemeliyiz, hangi yatırım ve teşvikleri sağlamalıyız, hangi işbirlikleri ve ortaklıkları kurmalıyız gibi sorulara cevap arayacağız. Sürdürülebilir çevre yönetimi ana başlığı altında ise çevresel sorunları çözmeye yönelik hangi politikaları izlemeliyiz, hangi önemleri almalıyız, hangi projeleri hayata geçirmeliyiz? Sağlık ve sosyal hizmetler başlığı altında ise halkımızın sağlık ve soysal hizmet ihtiyaçlarını nasıl daha etkin karşılayabiliriz, onlara hangi hizmetleri sunmalıyız, hangi gruplara öncelik vermeliyiz? Sanat, Kültür ve Turizm başlığı altında bu alanlarda şehrimizin potansiyelini nasıl daha geliştirebiliriz, nasıl daha üst noktalara taşıyabiliriz? Hangi etkinliklere öncelik vermeliyiz, nasıl tesisler kurmalıyız, hangi tanıtım ve pazarlama stratejilerini izlemeliyiz gibi sorulara cevap arayacağız. Kocaeli’yi bir marka şehir haline getirmeliyiz. Benim çok önemsediğim bir başka ana başlık ise gençler. Kocaeli’deki genç nüfusu nasıl destekleyeceğiz, hangi eğitim, istihdam, girişimcilik, spor ve sanat faaliyetlerini sunacağız, hangi beceri ve yetkinlikleri kazanmalarında onlara katkı sunabileceğiz, işte bu sorulara cevap arayacağız. Bu ana başlıklar altında şehrimizin mevcut durumunu da değerlendireceğiz.”     

“2019-2014 STRATEJİK PLANDA % 92’YE ULAŞTIK”

Genel Sekreter Gündoğdu son olarak, “Değerli katılımcılar şu an 2019-2024 stratejik planında yüzde 92 hedefine ulaşmış durumdayız. Durumumuz çok iyi. 31 Mart’a kadar da süremiz var. İnşallah yüzde 95’lerde veya yüzde 96’larda stratejik hedeflerimizi gerçekleştirmiş olacağız” açıklamasını yaptı. Genel Sekreter Gündoğdu’nun konuşmasından sonra Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Günsel tarafından katılımcılara teknik bir sunum gerçekleştirildi.

ÇALIŞTAY OTURUMLARLA DEVAM EDİYOR

2025-2029 Stratejik Planı Çalıştayı, Kocaeli Kongre Merkezinde farklı oturumlar ile devam ediyor. Oturumlarda çalıştayın ana temaları olan Sürdürülebilir Ekonomik Kalkınma, Altyapı, Kentsel Gelişim ve Dirençli Şehir, Sürdürülebilir Çevre Yönetimi, Sağlık ve Sosyal Hizmetler, Turizm, Kültür ve Sanat ile Marka Şehir Kocaeli ve Geleceğimizin Teminatı Gençler başlıklarında görüş ve öneriler ortaya konuluyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
0
komik
Komik
2025-2029 Stratejik Plan Çalıştayı başladı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

onursalhaber.com.tr ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin