Advert Advert
KURAN’A UYGUN MÜSLÜMAN
HASAN YANDIK

KURAN’A UYGUN MÜSLÜMAN

Bu içerik 215 kez okundu.

KURAN’A UYGUN MÜSLÜMAN

İslam Allah’ın dini, O’na dua ve selam olsun, Hz. Muhammed’ de Allah’ın son elçisidir. Kur’an-ı  Kerim, hem  Hz. Muhammed’in  Allah’ın elçisi olduğunun belgesi, hem de  Allah’ın insanlardan neler istediğini açıkça ortaya koyan ve güvenli yollarla bize ulaşmış olan güvenli ilahi kitaptır. Bu sebeple Kur’an-ı iyi anlamak gerekir. Allah Teala şöyle buyurur:

Bunlar Kuran üzerinde akıl yormazlar mı? Yoksa kalpler üzerinde kilitler mi vardır? (47/24),  And olsun ki, biz Kur’an-ı üzerinde düşünülsün diye kolaylaştırdık; ama hani düşünen?(54/17)

Müslümanlar Kur’an-ı üzerinde düşünmeyi asırlarla unuttular. Kuran üzerinde akıl yorma gereği unutulunca o, ulaşılamaz, erişilmez bir kutsal sayıldı ve onu anlayamayacağımız şeklinde bir kanaat oluştu. Sonra eskilerin her şeyi hallettiği savunuldu ve yeniliklere kapı kapandı. Nihayet kuran yalnız sevap kazanmak için okunan bir kitap haline dönüştü. Allah Teala şöyle buyurur:

Bu Kur’an gerçekten en doğruya ve en sağlama ulaştırır. ( 17/9)

Kuran, gerçekten en doğruya ve en sağlam olana ulaştırır. Fakat o anlamak için değil de sadece sevap olsun diye okunursa onunla bir yere ulaşılamaz. Böyle bir şey tıpkı kaliteli bir balın, sırf görüntüsü ve kokusu ile yetinmeye benzer. Yenmeyen balın vücuda ne faydası olur? Müslümanlar asırlardır böyle yapmışlar. Kuran ile yeterince iyi beslenememişlerdir. Geleneksel kültür kalıpları ile hurafeler iç içe girmiş, halkı hurafeler sarmıştır. Ama artık kuran’ı anlamak için okuyanlar ve kuran üzerine akıl yoranlar var bunlar kendilerini ve toplumu sorgulamaktadırlar. Bu hareket geçmişle de hesaplaşmaktadır. Allah Teala şöyle buyuruyor;

 İnanmış kimseler için Allah’ı gönülden hatırlama ve ondan inen gerçeğe içten bağlanma hala gelmedi mi? Sakın daha önce kendilerine kitap verilenler gibi olmayalar. Onların üzerinden uzun zaman geçmişti de kalpleri katılaşmıştı. Onlardan çoğu yoldan çıkmış durumdadır. ( 57/16)

       Türkiye’de kendini Müslüman saymayan azdır. Kendini inanç boyutundan Müslüman sayar.

Batıcılar, dindarları gerici ve tutucu sayar, dindarlar da onları dinin dışında kalmakla suçlarlar.

  Son yıllarda gösterilen gayretler her iki kesimde de kısmide olsa Kur’an-ın  etrafın da toplamışlardır. Kurana yönelen batıcılar, dindarlardan bir kısmının yaşadığı dinin hurafelerle dolu olduğunu görmüşler ve böyle bir din anlayışı ve uygulamasından uzak oldukları için kendilerini şanslı saymışlardır. Bu durum, böyle dindarları fena halde sarsmıştır. Bu sarsıntı karşısında onlar kendilerini savunmak için kurana yönelince yapılan tenkitlerin çoğunun haklı olduğunu görmüşlerdir. Bu yöneliş, hurafeye bulaşmış olsun olmasın,  bütün dindarları ve batıcıları derinden etkilemiştir. Artık bunların bir kısmı, Kuran etrafında tek vücut olma noktasına yaklaşmışlardır. Allah  Teala bu konuda şöyle buyurur:

Onlara bu işte (din işinde) apaçık belgeler verdik. Birbirlerine düşmeleri ancak, kendilerine bu bilgi geldikten sonra, aralarındaki çekememezlik den dolayı oldu. İşte senin Rabbin kıyamet günü, onların ayrılığa düştükleri konularda aralarında hükmedecektir. (Casiye 45/17)

Kuran’a yönelmenin güçlü olduğu her yerde çözülen gruplar, ellerindekini kaybetme korkusuyla harekete geçerler. Duygusal davrandıkları için tozu dumana katarlar . Kendilerine hiçbir şey anlatamazsınız.  Onlara karşı sabırlı olmak gerekir. Allah Teala bu konuda şöyle buyurur:

Sizde bir iyilik görülürse bu onları tasalandırır. Başınıza kötü bir şey gelse ona da sevinirler.

Eğer sabırlı olur ve korunursanız onların kurdukları düzen size hiçbir zarar vermez. Çünkü onlar ne yapsalar Allah onu çepeçevre kuşatır.”(Al-İmran3/120)

 Bu çalkantılar faydalıdır. Bu sayede kimileri sevap kazanır, kimilerinin de gerçek kimliği ortaya çıkar. Sonunda sağlam bir din anlayışı elde etmek mümkün olur.  Allah Teala şöyle buyurur :

 Allah ‘ın ipine hep birlikte sımsıkı sarılın; birbirinizden ayrılmayın.(Al-İmran3/103)

 Ey inananlar! Allah’a boyun eğin, elçisine boyun eğin, sizden olan yetkililere de.  Bir konu üzerinde çekişince, onu Allah ‘a ve Resulüne götürün.  Bu hem daha hayırlıdır, hem de sonu daha iyi olur.(Nisa 4/59)

 Allah’ın indirdiği Kitap ile aralarında hükmet, Sakın onların heveslerine uyma. Onlardan kaçın ki Allah’ın sana indirdiğinin bir kısmından seni saptırmasınlar. Eğer yüz çevirirlerse bilesin ki, Allah bir takım günahlarına karşılık başlarına bir kötülük gelmesini istiyordur. Zaten insanlardan çoğu gerçek den yoldan çıkmıştır.              

Yoksa Cahiliye devri hükmünü mü arıyorlar?  İyi bilen bir millet için kimin hükmü Allah’ın hükmünden güzel olabilir ? (Maide  5/ 49,50)

Selam ve dua ile                                                                                                    HASAN YANDIK

Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Merkez Prime Hastanesi yılın transferini yaptı
Merkez Prime Hastanesi yılın transferini yaptı
İZMEK’te yeni dönem kayıtları 15 Ağustos’ta başlıyor
İZMEK’te yeni dönem kayıtları 15 Ağustos’ta başlıyor