Advert

YÖNETİM KURULU BAŞKANI NAİL ÇİLER’İN 29 MAYIS 1453 İSTANBUL’UN FETHİ MESAJI

Türk ve dünya tarihinde çağ açıp çağ kapatan, gemileri karadan yürüten Fatih Sultan Mehmet Han, 29 Mayıs 1453 tarihinde “Biz toprakları değil, gönülleri fethetmeye gidiyoruz!” diyerek; Asya ve Avrupa kıtalarını birbirine bağlayan, gerek jeopolitik konumu gerekse doğal güzellikleriyle medeniyetlerin merkezi İstanbul’u fethedip, Doğu Roma İmparatorluğuna son vermiştir.

YÖNETİM KURULU BAŞKANI NAİL ÇİLER’İN  29 MAYIS 1453 İSTANBUL’UN FETHİ MESAJI
YÖNETİM KURULU BAŞKANI NAİL ÇİLER’İN  29 MAYIS 1453 İSTANBUL’UN FETHİ MESAJI Engin Akçay
Bu içerik 66 kez okundu.

6 Nisan 1453 tarihinde Osmanlı Ordusu tarafından kuşatılan İstanbul, 53 günlük kuşatmanın ardından müthiş bir mücadele örneğiyle fethedilmiştir. Fatih Sultan Mehmet ve komutasındaki askerler; güçlü Bizans İmparatorluğu lideri XI. Konstantinos ve ordusuna karşı mücadele etmiş, fethin ardından Osmanlı İmparatorluğu'nun yeni başkenti cesur ve kararlı Fatih Sultan Mehmet Han sayesinde İstanbul olmuştur.

Fatih Sultan Mehmet Han’ın 1481 yılında Doğu’ya gerçekleştireceği sefer sırasında konakladığı ve hayatını kaybettiği, içerisinde 17. Yüzyılda yaptırılan çeşme ve namazgahı bulunan Fatih’in Otağı (Hünkar Çayırı)’nın Gebze’mizin sınırları içinde olması, böyle bir dehanın yolunun Gebze ile kesişmesi, Gebze’den de iz, eser bırakarak geçmesinden gurur duyuyoruz.

Tarihin seyrini değiştiren İstanbul’ un Fethi’nin 569. Yıldönümünü kutlar; bizlere dünya kenti İstanbul’ u miras bırakan ve emanet eden İstanbul’ un Fatih’ i Fatih Sultan Mehmet Han’ ı ve onunla birlikte savaşan kahramanlarımızı rahmet ve saygıyla anar, en kısa zamanda Fatih’in Otağı’nın adına yakışır bir şekilde turizme kazandırılması için çalışmaların yapılacağından dolayı mutluluk duyduğumuzu belirtiriz.

Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Büyükakın İzmit’in Kurtuluşunu Kutladı
Başkan Büyükakın İzmit’in Kurtuluşunu Kutladı
Kurtuluş kutlamalarında  Hüsnü Şenlendirici fırtınası esecek
Kurtuluş kutlamalarında Hüsnü Şenlendirici fırtınası esecek