Advert Advert Advert

Ödüllü Genc-i Âlâ’dan 2021’de Binlerce Genç Faydalandı

Geleceğin hazinesi çocuklara ve gençlere büyük değer veren Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü tarafından hayata geçirilen Ödüllü “Genc-i Âlâ Gençlik Modeli Projesi”nden binlerce genç faydalandı.

Ödüllü Genc-i Âlâ’dan 2021’de Binlerce Genç Faydalandı
Ödüllü Genc-i Âlâ’dan 2021’de Binlerce Genç Faydalandı Engin Akçay
Bu içerik 141 kez okundu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TARAFINDAN TAÇLANDIRILDI

 

Başiskele’de 2021 yılını “Gençlik Yılı” olarak ilan eden Başkan M. Yasin Özlü önderliğinde Başiskele Belediyesi tarafından gençlere yönelik hizmet ve çalışmaların bir araya toplandığı Genc-i Âlâ Projesi, geçen Kasım ayında Ankara’da gerçekleştirilen Yerel Yönetimler Gençlik Projeleri Yarışması’nda birçok projeyi geride bırakarak ödül almaya hak kazandı ve Kocaeli’nin ardından tüm Türkiye’nin dikkatini üzerine çekmeyi başardı.

 

BAŞKAN ÖZLÜ:  GELECEK GENÇLERİN ELLERİNDE YÜKSELECEK

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat elinden tüm Başiskeleli gençler adına ödülü alan Belediye Başkanı M. Yasin Özlü, ödül töreninden sonra yaptığı açıklamada,  “Pandemi koşullarına rağmen ilan etmiş olduğumuz ‘2021 Gençlik Yılı’ çerçevesinde gençlerimizle teması hiçbir zaman kesmedik. Tedbirlerin en yüksek safhada olduğu, tam kapanma günlerinde bile sosyal medyadan canlı yayınlarımız ile gençlerimizle buluştuk, onları dinledik, birlikte birçok icraatı planladık, hayata geçirdik. Çünkü çok iyi biliyoruz ki gelecek gençlerin ellerinde yükselecek. Biz gençlerimizin akıl hocası değil,  yardımcısıyız. Biz gençlerimizin yol göstericisi değil, yol arkadaşıyız. Biz gençlerimizin yoluna ışık tutan değil, onların ışığıyla geleceğimize yol yapanlarız.” diye konuştu.

 

2021’DE 18 BİN 730 BAŞİSKELELİ GENC-İ ÂLÂ’LI OLDU

 

Başiskele Belediyesi tarafından Haziran 2021’de basın önünde lansmanı yapılan Genc-i Âlâ Gençlik Modeli’nden 18730 Başiskeleli çocuklar ve gençler faydalandı. Bilimden sanata, spordan eğitime kadar daha bir çok alanda gençlere yönelik hizmetleri kapsayan Genc-i Âlâ, 7’den 77’ye herkes ve her kesim tarafından büyük beğeni ve takdir topladı.

 

BAŞİSKELE GENÇLİK MERKEZİ

 

Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile yaptığımız görüşmeler sonucunda yeni nesil bir gençlik merkezini ilçemize kazandırıyoruz. Bu merkezimizde greenbox stüdyolarından sanat atölyelerine, spor merkezlerinden toplantı salonlarına kadar kentin tamamına hizmet edecek, birçok gençlik organizasyonuna ev sahipliği yapacak kompleks bir yapı niteliğinde. Yeşilyurt Mahallesi’nde inşaat çalışmaları devam eden merkez, gelecek yıl ortalarında tamamlanarak hizmete alınacak.

 

GENÇHANE

 

İlki Altınkent Mahallesi’nde hizmete alınan Gençhane (Altınkent Gençlik Merkezi) günlük 90 genci ağırlıyor. Önümüzdeki yıllarda bir çok mahallede yeni gençhaneler açacak olan Başiskele Belediyesi daha fazla gence hizmet vermeyi hedefliyor. 

 

GENÇBÜS

 

Başiskele Belediyesi tarafından gençlerin ayaklarına kadar hizmetleri götürmek için hizmete alınan Mobil Hizmet Aracı GENÇBÜS, kilometrelerce yol kat ederek ilçenin dört bir köşesinde yüzlerce çocuğa hizmet verdi. 

 

MÜZİK OKULLARI

 

4 – 29 yaş arası tüm genç ve çocuklara hitap edecek ücretsiz müzik eğitimleri de veren Başiskele Belediyesi, müzik okullarında şan eğitimi, gitar, bağlama, piyano, çocuk ve gençlik korosu, ritim grubu gibi çeşitli müzik dallarında 1250 gencin yeteneklerini keşfetmelerine imkân sağladı.

 

ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ 2. ETABI

 

Kocaeli Üniversitesi ile ortak olarak yürütülen Başiskele Çocuk Üniversitesi’nin kapasitesi arttırarak 2. etabını açıldı. Üniversitenin uyguladığı zeka testleri ile komşu şehirlerden dahi öğrencilerin de rağbet gösterdiği Çocuk Üniversitesi, geleceğin dâhilerini çıkarabilmek adına bu yıl 991 öğrenciye eğitim hizmeti verdi.

 

ÇOCUK AKADEMİSİ

 

Başiskele’de yaşayan çocukların robotik kodlamadan ebru sanatına, dramadan temel yaşam becerilerine, akıl oyunlarından bilimsel çalışmalara kadar birçok branşta eğitim aldığı, eğlenerek öğrendiği bir eğitim merkezi olarak hizmete açılan Başiskele Çocuk Akademisi’nde 957 öğrenci eğitim gördü.

 

KİTAPHANE

 

İlçenin en kalabalık mahallerinden Barbaros Mahallesi’nde ve birçok mahallenin kesişme noktası olma özelliğine sahip bir alanda kaba inşaatı bitmek üzere olan halk kütüphanesi Kitaphane, gençlerin dört gözle beklediği eserlerden biri. Tam gençlere göre dizayn edilen, modern ve estetik mimarisiyle hem kente hem de gençliğe büyük değer katacak. Kafeterya ve verandası da bulunacak Kitaphane’de gençler keyifle kitaplarını okuyabilecekler.

 

ÇOCUK KÜTÜPHANESİ

 

Çocuklarımızın kitapla büyümesi ve kitap okuma alışkanlığı kazandırarak kitap sevgilerini arttırabilmek için ilçenin ilk çocuk kütüphanesini Serdar Mahallesi Fatih Sultan Mehmet Parkı’nda hizmete açan Başiskele Belediyesi, binlerce çocuk kütüphanesiyle kısa bir sürede 2230 minik kitapseveri ağırladı. Çocuklar burada sadece kitap okumuyor, Başiskele Çocuk Üniversitesi eğitmenlerinin hazırladığı eğitim programları çerçevesinde her hafta bir etkinlik ve atölye çalışmaları da gerçekleştiriyor.  

 

KADIN-ERKEK SPOR SALONLARI

 

Gelecek nesillerin daha sağlıklı ve zinde bir yaşam sürmeleri adına ilçenin dört bir tarafında yer alan kadınlara ve erkeklere ayrı ayrı hizmet veren 12 spor salonunda, Koronavirüs tedbirlerine uygun olarak 5514 genç ve kendini genç hisseden Başiskeleli spor yaptı. 

 

YAZ–KIŞ SPOR OKULLARI

 

Başiskele’de geleceğin teminatı çocuklarımızın beklentilerini karşılamak, spor kültürünü oluşturarak sağlıklı yaşama destek vermek, toplumun her kesimine kamuoyu yararı sağlamak, özellikle çocukların sağlıklı ve zinde yaşamına destek vererek fiziksel ve zihinsel gelişimine destek vermek amacıyla ilçede ikamet eden 4-16 yaş arasındaki çocuklar için yaz-kış spor okulları açıldı. Sporda yetenekli çocukların keşfedilmesini de sağlayacak spor okullarında, 2422 öğrenci satranç, yüzme, karate, basketbol, voleybol, masa tenisi ve cimnastik gibi spor dallarında uzaman eğitmenlerce eğitimler aldı.

 

TEPECİK KAMP MERKEZİ

 

Doğayla iç içe bir ortamda sadece gençlerin kullanabileceği alanda gençlerin gruplar halinde konaklayarak spor ve eğitim yapabildikleri Tepecik Kamp Merkezi, 2021 yılında 200 genci misafir etti.

 

ÇOCUK TRAFİK EĞİTİM PARKI

 

Barbaros Mahallesi’nde geleceğin trafik kahramanlarının ilk trafik eğitim alanı olan Başiskele Çocuk Trafik Eğitim Parkı, miniklerin daha erken yaşta trafik kurallarını yaşayarak ve eğlenerek öğrenmelerini sağlıyor. En zor trafik kurallarının bile çocuklar tarafından kolaylıkla öğrenebildiği trafik eğitim parkını, 2021 yılında çevre ilçelerden gelen öğrenciler dahil 1721 öğrenci ziyaret etti.

 

GENÇLERLE BAŞ BAŞA PROGRAMLARI

 

Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü, ”Gençlerle Baş Başa” programları kapsamında ilçedeki okulları tek tek gezerek genç öğrenci kardeşleriyle bir araya geliyor. Sıcak ve samimi ortamda gerçekleşen toplantılarda bilgi ve deneyimlerini anlatan Başkan Özlü, genç kardeşlerinin engin fikir ve görüşlerinden, enerjilerinden faydalanıyor. Koronavirüs dolayısıyla 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda yüz yüze eğitimlere ara verilmesine rağmen Başkan Özlü, bu yıl 757 genç kardeşiyle baş başa verdi.

 

GENÇLERE ÖZEL 1 GB HEDİYELİ YENİ NESİL KARTVİZİT

 

Yeni nesil belediyecilik anlayışını göreve geldiği günden itibaren uygulamaya başlayan Başkan Özlü, yeni nesil kartvizit ile içerisinde 1 GB hediye internet bulunan kartları karşılaştığı gençlere dağıttı. Gençlerin internete daha kolay erişebilmelerini ve Yasin ağabeylerini sosyal medyadan daha sıkı takip etmelerini sağlayan uygulama ile yüzlerce genç, 1 GB Hediyeli kartvizitlerden internete erişim sağladı. 

 

DİJİTAL GENÇLİK HAMLESİ

 

Gençlere yönelik hizmetlerin ve duyuruların daha hızlı bir şekilde verilebilmesi için gençlere hitap edecek şekilde dizayn edilen “Genc-i Âlâ” web sitesi Başiskele Belediyesi tarafından kuruldu. https://genciala.basiskele.bel.tr/ web sayfası sayesinde gençler, belediyenin etkinliklerinden haberdar oluyor ve online olarak buradan kolaylıkla başvuru ve kayıt oluşturabiliyor. Başiskeleli gençlerin de sık kullanılanlara eklediği sitede 2021 yılında 2 bin 668 genç üye kaydı oluştururken, gençler istedikleri zaman “Yasin Abi’ne Mesaj” kısmından Belediye Başkanı M. Yasin Özlü ile iletişime geçebiliyor.

Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
“Geleceğimizin teminatı gençlerimizdir”
“Geleceğimizin teminatı gençlerimizdir”
GEBZE TİCARET ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI NAİL ÇİLER’İN 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI
GEBZE TİCARET ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANI NAİL ÇİLER’İN 19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI