Advert

Dereiçi, Defineciler için "Kazı Alanı" Oldu

Kars merkez Kaleiçi Mahallesi Dereiçi mevkii, definecilerin uğrak mekanı oldu.

Dereiçi, Defineciler için
Dereiçi, Defineciler için
Bu içerik 244 kez okundu.

Uzun yıllar askeriye bünyesinde bulunan Dereiçi Mevkiinde tarihi taş yapı binalar yine geçmişte askeriyenin soğuk hava deposu ve çeşitli birimlerince kullanılan binalar, askeriyenin Dereiçi’ni boşaltmasıyla birlikte, önce kapı, pencere, üzerlerindeki çatı ve ağaçlar söküldü. Ardından da binalar temeline kadar yıkılarak talan edildi.

Günümüzde ayakta kalan tabya ve cephanelikler ise pislik içerisinde hafta sonlarında sarhoşlara ve definecilere ev sahipliği yapıyor.

Kars Kalesi ön ve arkasında bulunan tabyalar, iki katlı taş binalar ile Dereiçi’nde bulunan yüzlerce metre uzunluğunda olan iki dağı Kars Çayı üzerinde yapılan tarihi köprüyle bir birine bağlayan merdivenlerin ise son durumu içler acısı vaziyette bulunuyor.

Yolun trafiğe kapanmasını fırsat bilen defineciler, hafta içi gündüz saatlerinde bile kaçak kazı yaparken, vatandaşlar ; yetkililerden konu ile ilgili duyarlılık beklediklerini, hiç olmasa günün belirli saatlerinde devriye polis bulundurulmasını ve kültürel mirasımızın korunması gerektiğini belirtiler.

aw000259_04.jpgaw001141_05-001.jpgaw733762_05.jpg

aw733762_07.jpg

Kaynak: Dereiçi, Defineciler için "Kazı Alanı" Oldu

#kars dereiçi#
Bu Konuyu İlk Önce Sen Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Büyükakın İzmit’in Kurtuluşunu Kutladı
Başkan Büyükakın İzmit’in Kurtuluşunu Kutladı
Kurtuluş kutlamalarında  Hüsnü Şenlendirici fırtınası esecek
Kurtuluş kutlamalarında Hüsnü Şenlendirici fırtınası esecek